http://www.pcocdn.net/BlogPic/foodpress/s7j8j9v4k5.jpg


شکر خام در هفته آخر جولای 5/4 درصد کاهش قیمت داشت، این کاهش بیشتر به دلیل افزایش میزان برداشت نیشکر در برزیل (بزرگ‌ترین تولید‌کننده شکر) به دنبال بهبود شرایط آب و هوا بود.
قیمت‌های معاملات آتی شکر در طول سه هفته اول جولای 18درصد افزایش داشت که علت عمده آن بارش‌های شدید خارج از فصل در برزیل و ترس مصرف‌کنندگان از کاهش شدید محصول این کشور بود، اما با تغییر وضعیت آب‌وهوا و مناسب شدن آن میزان برداشت نیشکر در نیمه اول ماه جولای با 9/3 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 18/42 میلیون تن رسید. گزارش‌های هواشناسی حاکی از این است که در ماه آگوست هوای خشک‌تری پیش رو خواهد بود و در نتیجه شرایط مناسب‌تری برای محصول نیشکر وجود خواهد داشت.
این امر احتمالاً باعث کاهش قیمت‌ها در بازار این محصول خواهد شد. در ماه ژوئن و اوایل جولای، بازار شکر افزایش شدیدی در قیمت‌ها را تجربه کرد یکی از دلایل این افزایش قیمت کاهش میزان بارش در هند بود، توفان‌های موسمی (مونسون) در هند، به طور معمول 70درصد بارش مورد نیاز هند را تامین می‌کند، اما امسال نیز این بارش‌ها حداقل 22درصد کمتر از سال‌های گذشته بود. این گزارش‌ها می‌تواند به این معنی باشد که خشکسالی کشور نه چندان مرطوب هند را هم تهدید می‌کند. این موضوع در کنار بارش نابهنگام باران در برزیل و تاخیر این کشور در برداشت محصول هفته‌های گرانی را برای بازار شکر جهان رقم زد. هرچند که در هفته آخر جولای قیمت‌ها پایین آمد اما هنوز بی‌اعتمادی خریداران به کیفیت شکر برزیل (به دلیل احتمال رطوبت دیدن) از کاهش زیاد قیمت‌ها جلوگیری کرده است. از دیگر عوامل موثر بر قیمت شکر در سال جاری، میزان واردات کشورهای مختلف بوده است.


بازده خیره‌کننده قند و شکر

صنعت قند و شکر، از جمله صنایعی است که گویا عادت کرده خلاف جهت جریان بورس حرکت کند. به طوری که در زمان صعود بازار سهام، این گروه از رونق کمی برخوردار است و در زمان افول بازار سرمایه، شروع به رشد می‌کند. به گفته کارشناسان دلیل این امر، هم‌راستایی معکوس این گروه با کل بازار سهام است. با آنکه حجم معاملات این صنعت چندان قابل توجه نیست (خصوصاً از ناحیه اشخاص حقوقی)، اما اکنون در صدر صنایع رو به رشد قرار داشته و اکثر شرکت‌های این گروه به طور هماهنگ و همراه هم در مدار افزایش قیمت قرار دارند. این صنعت که با شروع ماه رمضان، استارت صعود خود را زده است، توانسته بازدهی بیش از بازده بازار در دو هفته نخست مرداد ماه کسب کند. در حالی که بازده بازار در هفته منتهی به 4/5/91، 2/0 درصد اعلام شد، این صنعت توانست بازدهی در حدود 7 درصد کسب کند که معادل 35 برابر بازدهی بازار است. در هفته گذشته نیز این صنعت توانست با بازدهی حدوداً 10‌درصدی در مقابل بازده منفی دو بازار رشد قابل ملاحظه‌ای را از خود برجای بگذارد. نسبت قیمت به عایدی هر سهم این صنعت در نوسان بالایی قرار دارد. به نحوی که این نسبت از مقدار 3/4 در قند لرستان تا مقدار 35/70 در قند ثابت خراسان پراکنده است. البته این نسبت در قند تربت جام به (53/15) می‌رسد. با این حال، استقبال گسترده سهامداران از اکثر نماد‌های این صنعت، وجه اشتراک بیشتر این نمادهاست. هم‌اکنون کارشناسان، رشد قیمت در نماد‌های این صنعت را ناشی از رشد قیمت جهانی شکر، افزایش تقاضا به دلیل فرا رسیدن ماه رمضان و پایین بودن نسبتP  به E در بعضی نماد‌های این صنعت می‌دانند. بورس‌نیوز طی گزارشی به اصلاح زیاد قیمت سهام این گروه طی چند ماه اخیر و پس از یک دوره رشد پرسرعت اشاره و یادآور شد طی چند ماه گذشته سهام قندی‌ها به طور متوسط بین 50 تا 60 درصد اصلاح قیمتی را شاهد بودند و با توجه به اینکه به لحاظ بنیادین نیز وضعیت آنها چندان نامطلوب به نظر نمی‌رسد، این روند مثبت بر آنها حاکم شده است. افزون بر اینکه شکر کالایی استراتژیک محسوب شده و با اعمال تحریم‌ها این گروه شاهد وضع بهتری است. سرمایه‌گذاران باید دقت داشته باشند که در خرید سهام این صنعت، نسبت قیمت به عایدی هر سهم فاکتور مهمی محسوب می‌شود. در این میان شرکت‌هایی که خرید چغندر داشته و شکر تولید می‌کنند، در مقایسه با دیگر هم گروهی‌های خود وضع بهتری دارند.
احسان بدیعی:
عمر صنعت قند و شکر در ایران به حدود 120 سال می‌رسد. در حال حاضر از 43 کارخانه فعال در این صنعت، 14 شرکت در بورس پذیرفته شده‌اند که مجموعاً نیم درصد ارزش کل بازار را تشکیل می‌دهند؛ لذا افزایش قیمت قابل توجه در شرکت‌های این صنعت نیز تاثیر زیادی بر شاخص کل ندارد. همچنین حدود 65 در‌صد از این شرکت‌ها از چغندر به عنوان ماده اولیه جهت استحصال قند و شکر استفاده می‌کنند. نوسانات بالای نسبت P  بهE  این صنعت، حاکی از رویکرد‌های متفاوت سهامداران به شرکت‌های مختلف این صنعت است. شاخص قند و شکر در سال گذشته تا عدد 4396 واحد صعود کرد، اما توقف نماد‌های آن به همراه الزام شرکت‌های این گروه به شفاف‌سازی و افزایش سرمایه، فروش هیجانی سهامداران عمدتاً حقیقی را در پی داشت. به نحوی که عدد شاخص این گروه تا 2307 واحد تنزل یافت. در هفته‌های اخیر موج صعودی این صنعت دوباره آغاز شده و در صورت گذر از 2800 واحد، با چند موج اصلاحی و استراحت، خود را به مقاومت بعدی، یعنی 3120 واحد خواهد رساند. از عمده دلایل رشد اخیر، می‌توان به قرار گرفتن بسیاری از شرکت‌های این صنعت در کف قیمتی خود و همچنین افزایش بهای جهانی شکر در بلند‌مدت اشاره کرد. بررسی نمودارهای قیمت جهانی شکر حاکی از آن است که چنانچه از افت و خیزهای مقطعی صرف نظر کنیم در بلند‌مدت روند کلی قیمت جهانی شکر صعودی خواهد بود. مطابق آمارهای موجود چنانچه سرانه شکر مصرفی هر ایرانی را 30 کیلوگرم در سال در نظر بگیریم، نیاز بازار داخل حدود 2/2 میلیون تن خواهد بود که از این میزان تنها نیمی از آن یعنی حدود 1/1 میلیون تن توسط کارخانه های داخل تولید می‌شود و شکاف تولید به میزان حدود یک میلیون تن وجود دارد که از طریق واردات تامین می‌شود.بالا رفتن نرخ دلار بر آن بخش از کارخانه‌های این صنعت که شکر را به صورت کارمزدی تصفیه می‌کنند، با وجود افزایش بهای تمام‌شده شکر خریداری شده، با فرض حاشیه سود یکسان شرکت، اثر گذاشته و منجر به تاثیر مثبت در سود‌آوری شرکت خواهد شد. همچنین افزایش نرخ دلار منجر به ایجاد تورم در بازار داخلی شده و نرخ شکر افزایش می‌یابد که اثر آن بر سود‌آوری واضح است. در حال حاضر، از مجموع 14 شرکت بورسی این صنعت، 9 شرکت کمتر از 30 درصد سهام شناور آزاد دارند. این بدان معنی است که برای افزایش قیمت سهام، احتیاج به عرضه قابل توجه از سوی سهامدار عمده نیست؛ همچنین این امر نیازمند نقدینگی بالایی از سوی خریداران نیز نیست. از این لحاظ در شرایطی که پیشنهاد‌های دیگر بازار متضمن صرف نقدینگی زیاد و ریسک بالا هستند، این صنعت با توجه به این خصوصیت گزینه مناسبی به شمار می‌آید.

منبع:  تجارت فردا

http://isfs.ir/Gallery/Sugar%20Gallery/images/Sugar11.jpg

احتمال كاهش صادرات رب گوجه فرنگي

http://www.pcocdn.net/BlogPic/foodpress/y0rz6khiwx.jpg

افزايش قيمت گوجه فرنگي در سال جاري ممكن است باعث كاهش قابل ملاحظه صادرات كارخانه‌هاي توليد رب گوجه فرنگي شود.

شاهرخ ظهيري - رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به افزايش سه برابري قيمت گوجه فرنگي طي سال جاري نسبت به سال گذشته گفت: قيمت گوجه فرنگي از كيلويي 120 تومان در سال قبل به حدود 400 تومان در سال جاري رسيده و در همين حال همكاري نكردن بانكها براي تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي باعث شده تا صادرات رب گوجه فرنگي ايران به خطر بيفتد.

او با بيان اين‌كه ايران در زمينه صادرات رب گوجه فرنگي يكي از قدرتهاي منطقه محسوب مي‌شود، گفت: رب گوجه فرنگي ايران بازارهاي زيادي در كشورهاي منطقه دارد و در صورت ادامه روند كنوني ممكن است صادرات به شدت كاهش يابد.

اين فعال صنعت غذا با بيان اين‌كه سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان جلو افزايش قيمت توليدكنندگان را گرفته است، افزود: آزادسازي قيمتها برخلاف تصورات باعث پايين آمدن قيمتها مي‌شود، چون به افزايش توليد و ايجاد رقابت در بازار منجر مي‌شود.

ظهيري خاطرنشان كرد: به عنوان مثال اگر قيمت آب معدني افزايش يابد، اتفاق چنداني براي مردم رخ نمي‌دهد، بلكه حتي باعث حضور بيشتر توليدكنندگان در اين عرصه و افزايش توليد و در نتيجه كاهش قيمتها مي‌شود


فود پرس - میانگین هزینه های تولید شکر برای کارخانجات موجود در برزیل 19 الی 20 سنت برای هر

پوند( 0.454کیلوگرم) است.

http://www.tejaratnews.com/pooyasoftpublisher/storage/images/20120804101505gb-_1_~1.JPG

افزایش تولید شکر برزیل به بیش از 38 میلیون تن
نوشته شده توسط رضا دبستانی رفسنجاني در جمعه بیستم مرداد ۱۳۹۱ ساعت 19:22 PM | لینک ثابت |
اقتصاد بيمارگونه كشورمان در چندسال اخير فراز و نشيب‌هاي مختلفي را در چگونگي جمع‌آوري نقدينگي‌هاي سرگردان تجربه كرده و شاهد بوده‌ايم كه هر از چندگاهي اين نقدينگي كه از حجم بالايي هم برخوردار است به سمت‌وسوي معاملات خاص روانه شده و نابساماني‌هايي را نيز به‌همراه داشته است.
اما مسكن، سكه، ارز و سهام شركت‌هاي حاضر در بورس بيشترين جذب را در رقابت با ساير كالاها به خود اختصاص داده و در دادوستدهاي انجام شده، افراد قابل‌شماري برنده و تعداد بي‌شماري بازنده را به‌جاي گذارده است. شايد بتوان گفت كه يكي از قابل اعتمادترين اين دادوستدها كه قاعدتاً نبايد رنگ‌وبوي دلالي و پولشويي و قمار در آن ديده شود، معاملات سهام شركت‌هاي بورسي بوده كه اصولاً بايد بر اساس يكسري اطلاعات و آمار و ارقام برخواسته از صورت‌هاي مالي شركت‌ها صورت پذيرفته و خريداران و متقاضيان سهام، با چشم باز و براساس تحليل‌هاي مالي اقدام تا بيشترين سود و كمترين زيان نصيب آنان شود.
يكي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين وظايف مسؤولين بورس اوراق بهادار، ارائه تحليل‌ها و شفاف‌سازي صحت و سقم ارقام ارائه شده از سوي شركت‌هاي مورد معامله است تا آن‌دسته از متقاضيان خريد سهام كه توانايي تجزيه و تحليل صورت‌هاي مالي را ندارند با طيب‌خاطر بيشتري به انجام معاملات در بورس و رونق بخشيدن به بازار سهام مبادرت ورزند.
آيا در بخش معاملات سهام شركت‌هاي قند به‌نظر نمي‌رسد كه عده‌اي با بازارسازي و استفاده از شيوه‌هاي دلالي، سودهاي كلاني را به جيب زده و عده زيادي از خريداران سهام شركت‌هاي قند را كه عمدتاً از اقشار كم‌درآمد و كارمندي و كارگري هستند به خاك سياه نشانده‌اند؟
آيا اين‌گونه عملكرد مسؤولين بورس منجر به سلب‌اعتماد مردم از سازمان مذكور نخواهد شد؟
 اما در 15‌ماه گذشته يعني از فروردين 1390 تا خرداد 1391 فراز و فرود قيمت سهام كارخانه‌هاي قند در بازارسهام به‌صورت عجيبي درآمده و ازحالت عادي خارج شده و به‌همين دليل بايد دلايل و چرايي اين فراز و فرود بررسي شود.
داستان از اين قرار است كه در زمستان 1389 قيمت سهام اكثر شركت‌ها و كارخانه‌هاي قند در كف قيمتي بوده و گروهي از افراد اين سهام را در پايين‌ترين قيمت خريداري كردند. اما اواخر تابستان 1390 شايعه‌اي در بازار سهام پخش شد كه قرار است قيمت هر كيلوگرم شكر در سطح 1400 تا 1500 تومان تعيين شود.
اين شايعه با اقدام مسؤولان سازمان بورس اوراق بهادار همزمان شد كه مديران و صاحبان شركت‌‌هاي قند را دعوت كردند و از آنها خواستند باتوجه به وضع موجود بايد شاخص‌هايي كه نگاه خريداران سهام به آنهاست را بالا برده و به‌طور مثال از افزايش سود سهام شركت‌ها به علاقه‌مندان بورس اطلاع دهند. اين دعوت درحالي انجام شد كه مسؤولان اين سازمان از اعضاي هيأت‌مديره انجمن صنفي كارخانه‌هاي قندوشكر كه آمار و اطلاعات دقيق براي ارزيابي وضع صنعت در اختيار داشتند دعوت نكرده و نظرخواهي نيز نكردند.
شايعه‌سازي و برخي رفتار و اقدام‌ها درباره روزگار خوش سهام شركت‌هاي قندي، راه را براي افزايش قيمت سهام شركت هموار و روند فزاينده قيمت سهام آنها آغاز شد. درحالي كه در بازار واقعي اتفاق مهمي رخ نداده بود و عرضه و تقاضاي شكر و حتي بازار جهاني با دگرگوني عمده‌اي مواجه نشده بود، در آبان و آذر 1390، شاهد اوج‌گيري قيمت سهام شركت‌هاي قندي بوديم كه در همان زمان نيز درباره حبابي بودن اين قيمت‌ها توسط كارشناسان نكات قابل تأملي ارايه شد.
با اين همه، قيمت سهام شركت‌هاي قندي در اسفند 1390 به اوج رسيد. در اين وضعيت بود كه كاهش تعرفه شكر نيز در دستوركار قرار گرفت و بازار نيز نشان داد كه اتفاقي مهم نيفتاده است و به‌همين دليل از شروع سال 1391، قيمت سهام شركت‌هاي قند روندي كاهنده و با شتاب را آغاز كردند. همان‌طور كه در جدول حاضر در اين صفحه مشاهده مي‌شود، قيمت سهام شركت قند اصفهان در فروردين 1390 معادل 12205 ريال بوده است كه با رشد شگفت‌انگيز 209 درصدي به 37793 ريال در اواخر 1390 رسيده است. اين افزايش حيرت‌انگيز قيمت سهام شركت يادشده با كاهش بهت‌آور 121 درصدي به 17065 ريال در خرداد 1391 رسيده است.
مثال جالب ديگر براساس ارقام جدول مربوط به شركت قند نيشابور است كه با رشد 957 درصدي از 1447 ريال در فروردين 1390 به 15295 ريال در اسفند همان سال رسيده است. افزايش 355 درصدي قيمت سهام شركت قزوين از فروردين 1390 تا اسفند همان سال و كاهش 140 درصدي قيمت سهام اين شركت در خرداد 1391 نيز نشان از غيرعادي بودن رشد و سقوط قيمت سهام شركت‌هاي قند است. درباره اين رويداد عجيب چندنكته را يادآور مي‌شوم كه خالي از فايده نيست:
1. رويداد غيرعادي فراز و فرود قيمت سهام شركت‌هاي يك صنعت در يك دوره كوتاه‌مدت اين پرسش را در ذهن ايجاد مي‌كند كه آيا سازمان بورس اوراق بهادار تهران وظيفه ندارد كه دقايق، ظرايف، اطلاعات، تحليل و تفسير واقعي از وضع و حال آن صنعت را به‌اطلاع فعالان بازار سهام برساند. عدم‌اطلاع‌رساني دقيق از حال و روز صنعت قند و بازار آن توسط سازمان بورس اوراق بهادار تهران و نگاه منفعلانه به اتفاق يادشده به‌معناي تأييد رويداد رخ‌داده در سهام شركت‌هاي قندي نيست؟ اگر قرار باشد كه سازمان بورس رفتاري منفعلانه به عرضه سهام و اطلاعات همه‌جانبه فعاليت‌هاي يك صنعت داشته باشد و تحليل دقيق ارايه ندهد، فايده و فلسفه وجودي آن چيست و چه كسي بايد پاسخگوي ضرر و زيان مردم باشد؟
2. وقتي مسؤولان سازمان بورس اوراق بهادار درباره تحولات غيرعادي قيمت سهام واحدهاي فعال در يك صنعت سكوت همراه با تأييد نسبي دارند، خريداران خرده‌پا و عادي با اعتماد به اين سازمان، متقاضي خريد سهام واحدهايي مي‌شوند كه قيمت آنها روند صعودي دارد.
در اين وضع غيرعادي رخ داده پرسش دوم اين است كه آيا مي‌توان تحليلي مبتني بر اطلاعات دقيق از برندگان و بازندگان بازار سهام شركت‌هاي قند در اين مدت ارايه كرد؟ چه كساني برنده شدند؟
گروه برنده كساني بودند كه سهام شركت‌هاي قند را در كف قيمت‌هاي موجود در بازار در فروردين 1390 خريداري و در اسفند همان سال در اوج قيمت‌ها فروختند.
بازندگان اين بازار( كه به احتمال قوي از خرده‌پاهاي بازار سهام به‌حساب مي‌آيند) ، كساني بودند كه در بهمن و اسفندماه 1390 و در بالاترين قيمت‌ها سهام خريداري و در خردادماه 1391 ناگزير به‌ فروش سهام در قيمت‌هاي بسيار فروافتاده شده‌اند. اين اتفاق غيرعادي موجب مي‌شود كه اعتماد خريداران به سهام شركت‌هاي قند كاهش‌يافته و يا زايل شوند و هرگز براي خريد سهام شركت‌هاي فعال در اين صنعت اقدام نكنند. گروهي كه مي‌خواستند با سرمايه‌گذاري در يك صنعت قديمي و اساسي درآمد حلالي كسب كنند، در اين وضعيت اعتماد كمي به بازار سهام كارخانه‌هاي قند نشان داده و كار تأمين سرمايه براي آينده دشوار مي‌شود.
3. واقعيت اين است كه برخي مسؤولان مرتبط با توليد و واردات شكر از آشفته بازار پديدار شده در تحولات قيمت سهام شركت‌هاي قندي استفاده نادرست كرده و با تأكيد بر اينكه اين شركت‌ها سودآورند به مسؤولان بالاتر مي‌گويند كه مي‌توان واردات داشت.
اين اتفاق يك‌بار در سال 1385 رخ داد و مي‌تواند دوباره تكرار شود. اين گروه از مديران توجه ندارند كه به‌طور مثال سهام شركت‌هاي صنعت قند كه در روزها و هفته‌هايي جزو بهترين سهام‌ها بوده‌اند در وقتي ديگر كه همين روزهاست جزو بدترين سهام‌ها شده‌اند.

**وضعيت معاملات سهام شركت هاي قند**

**ازفروردین90تاخرداد 91**

  رديف   نام شركت   بهاي هر سهم در فروردين 90 (ريال)   بهاي هر سهم در اسفند90 (بالاترين) (ريال)   درصد افزايش تا پايان 90   بهاي هر سهم در خرداد 91   درصد كاهش از پايان 90 تا خرداد 91
     1           اصفهان           12205           37793           210           17065           121     
     2           پيرانشهر           5548           25626           362           7618           236     
     3           فريمان           1762           7526           327           3434           119     
     4           تربت جام           1242           7608           513           5215           46     
     5           شاهرود           1875           10253           447           4356           135     
     6           شهد خوي           7120           18871           165           10441           81     
     7           لرستان           4177           44430           964           20450           117     
     8           شيرين خراسان           2815           10029           256           4444           126     
     9           قزوين           1907           8689           356           3624           140     
     10           مرودشت           6985           24078           245           19147           26     
     11           نقش جهان           16462           24231           47           11185           117     
     12           نيشابور           1447           15295           957           11134           37     
     13           هكمتان           5416           19723           264           13273           49پسته براي ايراني‌ها 10 هزار تومان گران‌تر از بازار جهاني
http://www.pcocdn.net/BlogPic/foodpress/e9l6uf6fdr.jpg

در حالي كه قيمت هر كيلو پسته در بازار جهاني 8.5 دلار است، اين محصول در كشور ما كيلويي حدود 30 هزار تومان فروخته مي‌شود؛ بدين معنا كه پسته براي ايرانيان كه دومين كشور توليدكننده جهان هستند حداقل 10 هزار تومان گران‌تر از بازار جهاني است!


تصاویر/افتتاحیه بازی های المپیک 2012 لندن
*اگر وقت کردیدحتماسری به عکسهابزنید؟!!!!*


نوشته شده توسط رضا دبستانی رفسنجاني در چهارشنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۱ ساعت 17:42 PM | لینک ثابت |